Події

Внесено зміни до довідника професій медико-лабораторної справи
 

Наказом МОЗ України від 26.02.2021 р. № 366 затверджено зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» в розділ «Професіонали з вищою немедичною освітою медико-лабораторної справи у сфері охорони здоров’я».

Абетковий покажчик після розділу «інші професіонали в галузі медицини» доповнили новими професіями:

 • бактеріолог,
 • біохімік,
 • вірусолог,
 • генетик,
 • ентомолог,
 • імунолог,
 • лаборант клінічної діагностики,
 • мікробіолог,
 • паразитолог.

Дані професії відносяться до професіоналів з вищою немедичною освітою медико-лабораторної справи у сфері охорони здоров’я та повинні мати вищу освіту другого рівня (магістр) за визначеними спеціальностями.

Працівники лабораторій, пов’язаних з COVID-19, отримають доплату

МОЗ України ініціювало проєкт розпорядження Уряду «Про виділення коштів для здійснення заходів, пов’язаних з вакцинацією населення і запобіганням поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та боротьбою з її наслідками», який ухвалив Кабінет Міністрів України на засіданні 3 березня 2021 р.

Відповідно до ухваленого розпорядження, всі працівники лабораторних підрозділів Міністерства охорони здоров’я, які безпосередньо зайняті на роботах із ліквідації захворювання серед людей на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, гарантовано отримують доплати до заробітної плати — загалом на суму 341 600,0 тис. грн з 1 січня до 30 квітня 2021 р.

Доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам лабораторних підрозділів Міністерства охорони здоров’я, які безпосередньо зайняті на роботах із ліквідації захворювання серед людей на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, здійснюватимуть відповідно до статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» за програмами Міністерства охорони здоров’я із залишку коштів, який утворився за програмою 3511380 «Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» станом на 1 січня 2021 р.

Крім того, МОЗ розробило законопроєкт «Про визначення розміру оплати праці медичних та інших працівників державних та комунальних закладів охорони здоров’я». Ним передбачено, що мінімальний розмір заробітної плати для медпрацівників залежатиме від прожиткового мінімуму на 1 січня календарного року та становитиме від 5,5 прожиткових мінімумів (для молодшого медичного персоналу) до 10–12 (для лікарів і керівників медзакладів).

Лікування COVID-19 імуноглобуліном: пілот

Наказом МОЗ України  від 13.01.2021 р. № 37 затверджено Перелік спеціалізованих установ і закладів переливання крові та підрозділів закладів охорони здоров’я, які є учасниками реалізації експериментального проєкту із заготівлі специфічної (гіперімунної) плазми крові, що містить антитіла до SARS-CoV-2 для контрактного виробництва з неї імуноглобуліну для використання в лікуванні гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі — Перелік).

До Переліку увійшло 29 спеціалізованих установ і закладів переливання крові та підрозділів закладів охорони здоров’я. Згідно з наказом вони зо-бо-в’я-зані щопонеділка забезпечити подання до ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» (ЦГЗ) інформації про обсяги заготовленої специфічної (гіперімунної) плазми крові, що містить антитіла до SARS-CoV-2, для контрактного виробництва з неї імуноглобуліну для використання в лікуванні гострої респіраторної хвороби COVID-19. Після цього ЦГЗ надається один день для подання до Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ узагальненої інформації про обсяги заготовленої ними специфічної (гіперімунної) плазми крові, що містить антитіла до SARS-CoV-2.

Закупівля тест-систем для тестування осіб на антитіла до SARS-CoV-2, інших витратних матеріалів та реагентів, які є необхідними для заготівлі гіперімунної плазми, здійснюється за бюджетні кошти. Також для забезпечення вірусної безпеки спеціалізованими закладами проводитиметься дослідження кожного зразка донорської крові, отриманого під час донації безпосередньо із системи для взяття крові, без порушення її цілісності.

Нові пакети медичних послуг у програмі медгарантій

Міністерство охорони здоров’я України ініціює запровадження нових пакетів медичних послуг, які фінансуватимуться з бюджету у 2021 році.

Пропонується додати такі пакети послуг:

 • «Ведення вагітності в амбулаторних умовах»,
 • «Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах»,
 • «Стоматологічна медична допомога в амбулаторних умовах»,
 • «Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами»,
 • «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги»,
 • «Готовність до реагування на епідемії»,
 • «Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах».

Фінансування відповідних пакетів має розпочатися з ІІ кварталу цього року.

Окрім цього, у зв’язку із ситуацією, що склалася в Україні та світі з поширенням COVID-19, проєктом постанови передбачено залишити пакет «Стаціонарна допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2». А отже, фінансування медичних закладів, які лікують пацієнтів із цим захворюванням, продовжиться.

Розроблено порядок проведення епідеміологічного обстеження (проєкт)

Проєкт наказу розроблено з метою впровадження епідеміологічного нагляду за інфекційними хворобами в Україні шляхом визначення порядку організації проведення епідеміологічного нагляду, розмежування функцій лабораторій системи громадського здоров’я та Держпродспоживслужби для здійснення епідеміологічного нагляду.

Проєкт наказу має визначити чіткий порядок проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) епідемій та спалахів інфекційних хвороб на різних організаційних рівнях.